Ні хліба ні видовищ, або Чому зупинився «Ясенський млин» на Рожнятівщині?

Минає вже два роки відтоді, як у селі Ясені на Рожнятівщині урочисто презентували туристичний проєкт вартістю 12 тис. євро «Ясенський млин», який мав стати, як наголошували його організатори – Всеукраїнська громадська організація «Українська Жіноча Варта», «родзинкою регіону».

За задумом засновників ГО з київською пропискою, які сповідують гасло «Вчинки, а не слова», відновлений і реконструйований за підтримки посольства Литовської республіки в Україні майже 100-річний млин у Ясені, який вони орендували, мав стати реабілітаційним центром для дружин загиблих воїнів АТО/ООС, а також усіх, хто потребує психологічної підтримки, а ще – соціальним підприємством, тому що з жовтня 2017 року планували збудувати пекарню, випікати і реалізовувати хліб, кошти ж спрямовувати на розвиток проєкту та потреби захисників країни тощо. У «Ясенському млині» також обіцяли провадити майстер-класи з традиційної бойківської випічки, тренінги, використовувати як навчальний центр і т. д.

 Реконструйований 100-річний млин у Ясені

З огляду на те, що у відкритті «Ясенського млина» взяли участь не лише голова Рожнятівської районної ради Василь Рибчак та заступник голови РДА Богдан Яковина, одна із засновниць ГО «Українська Жіноча Варта» з Києва Олена Білецька та голова ГО «Українська Військова Варта» Олександр Білецький, а й посол Литовської республіки в Україні Марюс Януконіс і військовий аташе посольства Альгірдас Норкус, ні в кого не було жодного сумніву в благих і серйозних намірах авторів проекту.

Принаймні перед громадою села й усіма присутніми на відкритті «Ясенського музею» у серпні 2017 р. О. Білецька пообіцяла: «Ми хочемо об’єднати громадський сектор та забезпечити соціальну відповідальність перед тими, хто воює…».

То чому ж сьогодні – два роки по тому, Ясенська сільська рада не продовжила договір оренди з ГО «Українська Жіноча Варта», «Ясенський млин» бовваніє в селі без руху, автори розпіареного проекту зі столичної громадської організації ні кують ні мелють, а громада, образно кажучи, не має понаобіцюваних ні хліба ні видовищ…

Віктор РАРАГОВСЬКИЙ, голова Ясеньської сільської ради:

- Навесні цього року закінчився тимчасовий договір оренди між нашою сільською радою і ГО «Українська Жіноча Варта», проте ми його з вагомих причин не продовжили. Добре, що передбачили можливі ризики і договір уклали тимчасовий. Перші місяці громадська організація ще свої фінансові зобов’язання перед сільрадою виконувала, а відтак припинила. Я не раз телефонував – обіцяли з’явитися, але й досі ні слуху ні духу. Прикро, бо ідея була гарна. Звичайно, селу громадська організація матеріальної шкоди не завдала, адже млин був старезний і економічно неефективний, а вони його відновили, виглядає він гарно. Проте довіру ясенської громади ГО «Українська Жіноча Варта» підірвала. Тепер треба шукати інвесторів.

…Ситуація в Ясені дуже повчальна і для інших регіонів Прикарпаття. Бо є побоювання, що й проєкт створення реабілітаційного центру для дружин полеглих воїнів і учасників АТО в Посічі на Тисмениччині, який два роки тому розпіарила ГО «Українська Жіноча Варта», насправді може виявитися такою ж «недонародженою» ідеєю, як і «Ясенський млин» на Рожнятівщині. Зі свого боку, ми намагалися взяти коментарі в керівництва ГО «Українська Жіноча Варта», щоб довідатися, чи дочекалася громадська організація обіцяної підтримки посольства Литовської республіки, проте електронні контакти на офіційному сайті громадської організації не обслуговуються.

Редактор відділу соціальних розслідувань та комунікацій з читачами