Незабаром на телеканалі «1+1» українці побачать американський серіал “Чорнобиль”, який спричинив світовий суспільний резонанс

Художній 5-серійний фільм "Чорнобиль" став подією року міжнародного рівня і ще до завершення зйомок очолив рейтинг найкращих серіалів усіх часів IMDb. Завдяки цьому фільму про Україну і чорнобильську катастрофу говорить увесь світ. Нині його транслює найрейтинговіший американський канал, а сам фільм б’є усі світові рекорди за популярністю.

Прем’єра фільму й справді спричинила світовий суспільний резонанс, адже після перегляду стрічки глядачі залишають захоплені відгуки та пишуть про бажання дізнатись більше про чорнобильську трагедію, тисячі туристів з усіх куточків Землі виявили бажання побувати у зоні відчуження, щоб побачити на власні очі наслідки катастрофи.

Мінісеріал створювався спільно американським каналом HBO і британською телемережею Sky. Проект "Чорнобиль" описує трагічні події масштабної трагедії на Чорнобильській АЕС, розповідає про історії людей - ліквідаторів наслідків вибуху та про населення містечка Прип’яті. Про те, що трапилось із тими, хто зазнав найбільшого радіоактивного опромінення.

Сценарист серіалу Крейг Мазін опрацював, як зазначає він сам, багато матеріалів про аварію на ЧАЕС, щоб максимально точно передати події 1986 року, - відвідав атомну електростанцію у Прип’яті, спілкувався з колишніми мешканцями міста. А надихала авторів фільму, окрім документальних фактів і розповідей очевидців, ще й книга Світлани Алексієвич "Чорнобильська молитва". «Я відчував величезну відповідальність перед народом України, ― зізнався К. Мазін. ― Цей серіал покликаний вшанувати пам’ять кожного, хто постраждав і пожертвував своїм життям внаслідок чорнобильської катастрофи».

Спочатку автори серіалу мали намір знімати фільм у Литві, бо це було би дешевше. Але відсутність реквізитів змусила їх приїхати задля деяких сцен в Україну, щоб усе виглядало більш достовірним. Доставили навіть автобуси, які того часу курсували у Союзі.

Зйомки кінострічки відбувалися на території Києва, Прип’яті та Литви. Більшість кадрів, зрозуміло, були відзняті не на місці реальних подій. Наприклад, литовське місто Вільнюс стало одним зі спальних районів Прип’яті, а локацією для зйомок подій всередині Чорнобильської атомної електростанції стала литовська Інгалінська атомна станція, яка хоч і не працює ще з 2009 року, проте її реактори за конструкцією максимально схожі на чорнобильську. В Каунасі знімали кадри подій, які нібито відбувалися в Москві.

Кадри з самого міста Прип’яті показують здебільшого наприкінці серіалу, щоб глядач побачив наслідки катастрофи, ― спустошені оселі, покинуті речі домашнього побуту та дитячі іграшки, що вказує на те, що біда застала родини несподівано посеред щоденних щасливих турбот і в одну мить зруйнувала їхні життя. На території Києва були відзняті важливі сцени з головними героями серіалу - відомими світовими акторами британцями Джарредом Харрісом і Емілі Уотсон, шведом Стелланом Скарсгардом та ін.

Незважаючи на таку шалену популярність кінострічки, є багато і негативних відгуків, а саме від деяких учасників тогочасних подій - самих ліквідаторів аварії на атомній станції. Наприклад хімік, ветеран ЧАЕС Валерій Ребета був під час вибуху реактора поруч. Роботою іноземних кіношників незадоволений, бо автори показали багато того, чого насправді не було, – перебування людей уночі під час вибуху на вулицях Прип’яті, падіння гвинтокрила через кілька днів після аварії, а ліквідаторів постійно із чаркою в руках у нетверезому стані, біля палаток, у яких допомагали потерпілим, - повні ящики зі спиртними напоями. Цим, вважає Валерій Ребета, сценаристи зганьбили і образили усіх героїв тодішньої трагедії, повідомляє ТСН.

Американські автори виправдовуючись заявляють, що фільм є художнім, а тому не можна вимагати від нього цілковитої документалістики. Мабуть, і в українців американський серіал "Чорнобиль" викличе неоднозначні враження. Учасники тогочасних подій уже висловили свою думку про нього (можна прочитати і подивитись на сайтах tsn.ua, bbc.com). А що скаже наш сучасний український глядач, почуємо згодом...

спецкор